Projekt EVIRA

EVIRA - EVs from stem cells In tissue RegenerAtion

Pęcherzyki zewnatrzkomórkowe uzyskane z komórek macierzystych w regeneracji tkanek

Projekt jest realizowany w ramach Programu Partnerstwa Strategiczne finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Celem programu jest wypracowanie trwałych rozwiązań w zakresie współpracy naukowej, wdrożeniowej i dydaktycznej realizowanej w ramach międzynarodowych partnerstw akademickich.

Głównym celem projektu EVIRA jest stworzenie długofalowej współpracy naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) z wiodącymi instytucjami z zagranicy w badaniach nad zastosowaniem mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych pochodzących z komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej.

W ramach projektu, WUM  zainicjował i rozwinął współpracę z dwoma wyróżniającymi się ośrodkami badawczymi z Litwy oraz Japonii (Partnerami):

  • Litewski Uniweresytet Nauk o Zdrowiu (LSMU), Kowno, Litwa
  • Uniwersytet Techniczny w Kownie (KTU), Kowno, Litwa
  • Uniwersytet Kumamoto (KU), Kumamoto, Japonia

Partnerzy posiadają uzupełniające się doświadczenie w hodowli komórek macierzystych w warunkach GMP i ich terapeutycznym zastosowaniu, badań klinicznych z zastosowaniem komórek macierzystych, jak i  kontroli procesów technologicznych i automatyzacji hodowli w bioreaktorach.

Projekt EVIRA zakłada wzajemne szkoleniowe wizyty naukowców WUM-u jak i Partnerów we współpracujących ośrodkach badawczych Partnerów, organizację konferencji na temat medycyny regeneracyjnej oraz mikropęcherzyków na LSMU z udziałem Partnerów a także aktywny udział naukowców projektu EVIRA w prestiżowych konferencjach naukowych i warsztatach.

W czasie wizyt szkoleniowych naukowcy z WUM chcą udoskonalić swój warsztat badawczy i poszerzyć go o najnowsze metody badań. W ramach projektu planowane jest wspólne prowadzenie obecnych i zainicjowanie nowych projektów badawczych w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i mikropęcherzyków oraz w tym wspólne aplikacje o fundusze europejskie w programie Horyzont Europa. 

Projekt był realizowany w okresie 01.07.2022 - 30.06.2024

Raport podsumowujący osiągnięcia w projekcie: